ای آخرین بهار (8)

دانی که چیست دولت دیدار یار دیدن

در کوی او گدایی بر خسروی گزیدن

گه چون نسیم با گل راز نهفته گفتن

گه سر عشقبازی از بلبلان شنیدن

هنر و تخصص امامان «علیهم السلام» به جریان انداختن توجه به خدا و فعال سازی حرکت به سوی خدا در تمام زوایای زندگی بشر است. مدیریت شبکه هستی برای تربیت انسانهایی که خداوند را با تمام وجود حس می کنند و از محدودیت های نفس گذشته و به ملکوت بی انتهای الهی وارد شده اند، به عهده امام است.

شبکه هستی چگونه است؟ فعالیت و حرکت انسان در این شبکه چگونه است؟ تعالی یا تنازل او در این شبکه چگونه بوجود می آید؟ شکل زیر می تواند پاسخی اجمالی به این پرسشهای بنیادین باشد :

 شبکه هستی

ما در عالمی زندگی می کنیم که تمام اجزای آن بدون استثنا به هم مرتبطند و در یکدیگر تاثیر می گذارند، عالمی به هم پیوسته و یکپارچه که بسوی یک هدف واحد در حرکت است (بسوی ذات بی نهایت خداوند). هستی یک شبکه به هم پیوسته هدف دار است. در هر شبکه ، تغییر یک جزء بر دیگر اجزا و همچنین بر کل تاثیر دارد و هیچ یک از عناصر اثر مستقل و جدا از مجموعه ندارند.

دقت در این نمودار نشان می دهد که کوچکترین تغییر در هر یک از نقاط ارتباطی به دیگر نقاط هم سرایت می کند، هر نقطه را که حرکت دهید تمام نقاط دیگر هم تغییر خواهند کرد. هر کدام از ما در دایره «اراده» قرار داریم و با حجم عظیمی از اثرگذاریها و اثر پذیری ها (ارتباطات) درگیر هستیم، هر حرکتی بخواهیم انجام دهیم و به هر سویی بخواهیم برویم خطوط ارتباطی دیگر ما را بسوی دیگری رهنمون می سازند. چه کنیم تا بتوانیم بسوی مقصد حرکت کنیم؟

پاسخ در یک کلمه است : تنظیم ارتباطات ، یعنی مشخص شود که در هر کدام از محور ها چه برنامه ای باید اجرا شود و چه تاثیری بر انسان داشته باشد تا برایند تمام این تاثیرات، تقویت و تشدید حرکت بسوی خدا باشد.

دین، ارائه کننده معادلات ارتباطی انسان در شبکه هستی، برای ایجاد حرکت بسوی خداست و امام «علیه السلام» مدیر و مجری این برنامه استاو نظامها و سیستمهای به هم پیوسته زندگی جهانی بشریت را به گونه ای تعریف خواهد کرد که نیرو های تک تک انسانها در طول زندگی در فضای فردی و اجتماعی، شهری و بین المللی، بطور مستمر در جهت احساس و مشاهده قلبی خداوند و عوالم ملکوت متمرکز شده، تقویت شوند انسان منتظر، منتظر تغییر سیستمها و نظامهای زندگی است، سیستمهایی که نه فقط رفع نیاز کنند بلکه نیرویی در او بوجود آورند که افق فکر و ادراکات قلبی او را روز به روز گسترده تر سازد، در خانه و فرهنگ خانوادگی ای زندگی کند که او را متوجه خدا می کند، در شهری فعالیت و رفت و آمد داشته باشد که فضای آن قلب و دل را بسوی خدا می کشاند، در محلی کار کند و در سازمانی فعال باشد که در عین انجام امور مربوط به زندگی مادی، نفسهای او از عشق به خدا حکایت کند. در بازاری دادو ستد داشته باشد که با وجود سر و کار داشتن دائم با پول و نماد تمام نمای مادیات، وقتی به خانه بر می گردد وجود خود را پر از انوار رحمت الهی ببیند و ...

پس اگر حضرت را ببینیم از او احساس حضور و وجود بی انتهای خدا را طلب می کنیم و برای اینکه این خواسته محقق شود باید کلیه نیروهای خود را به سمت و سوی خداوند متمرکز کنیم و برنامه ها و سیستمهای زندگی خود را به سیستمهای خدا افزا تغییر دهیم تا در شبکه هستی بتوانیم به سوی او حرکت کنیم.

البته دستیابی به این سیستمها و برنامه های خدا افزا در مقیاس جهانی، نیازمند حضور امام و دسترسی به عقلی متصل به ملکوت است تا ارتباط قلبی با ارتباط حضوری تکمیل شده، و شریعت را به نتیجه مطلوب برساند.

تلاش برای توجه جهانی به سیستمهای خدا افزا در زندگی و فراهم کردن زمینه های لازم برای تحقق این سیستمها، برنامه حرکت فرد منتظر است.

در مسیر مهدویت، مخاطرات و بحرانهایی انسان را تهدید می کند، شناخت خطر، شرط لازم در حرکتهای موفق است؛ بررسی این خطرها را به مطالب بعدی موکول می نماییم.

 

/ 28 نظر / 112 بازدید
نمایش نظرات قبلی
رویش سرخ

سلام جنگ تمام شد اما نه برای او. تلاشش را در یافتن پیکرهای جامانده آنقدر ادامه داد که خود آسمانی شد وعده ی ما امشب

عبدالله حقدوست

×××××××××××××××××××××× ×××××××××××××××××××× ××××××××××××××××× با سلام خدمت شما دوست عزیز و گرامي؛ با مطالب جديد؛ «جواب زيباي رودکي به ابوطاهر خسرواني» [گل] و «پايتختهاي ايران»[گل] آپ شدم. در ضمن توصيه مي‌کنم آرشيو مطالب را نيز ملاحظه فرماييد. منتظر حضور سبز شما و دوستان محترمتون هستم. ×××××××××××××××××× ×××××××××××××××××××× ××××××××××××××××××××××

احمد فیاض

سلام مطلب زیبایی بود . بهره بردم موفق باشید

انوری ثانی

از خدا می خوام که به همه کمک کنه تا در راه درست قرار بگیرن. آمین.[گل]

بی نشان

متن پیام تاریخی امام خمینی(ره): بسمه تعالی انا لله و انا الیه راجعون . به اطلاع مسلمانان غیور سراسر جهان می رسانم مولف کتاب آیات شیطانی که علیه اسلام و پیامبر و قرآن تنظیم و چاپ و منتشر شده است، همچنین ناشرین مطلع از محتوای آن محکوم به اعدام می باشند. از مسلمانان غیور می خواهم تا در هر نقطه که آنان را یافتند، سزیعاً آنها را اعدام نمایند تا دیگر کسی جرئت نکند به مقدسات مسلمین توهین نماید و هر کس در این راه کشته شود، شهید است انشاءالله . ضمناً اگر کسی دسترسی به مولف کتاب دارد ولی خود قدرت اعدام آن را ندارد، او را به مردم معرفی نماید تا به جزای اعمالش برسد. والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته روح الله الموسوی الخمینی 25/11/1367

عبدالله حقدوست

×××××××××××××××××××××× ×××××××××××××××××××× ××××××××××××××××× با سلام خدمت شما دوست عزيز و گرامي؛ با مطالب جديد؛ ««زن»؛ چراغ خانه!»[گل] و «احاديث هفته چهاردهم»[گل] آپ شدم. در ضمن ملاحظه آرشيو مطالب را نيز توصيه مي‌کنم. منتظر حضور سبز شما و دوستان محترمتون هستم. ×××××××××××××××××× ×××××××××××××××××××× ××××××××××××××××××××××

تارا

چه ايده جالبي بود. شبكه هستي...... يه پست نوشتم راجه به خود شناسي منتظر نظر شما دوست عزيز هستم.[گل]