هنگام آن است که نفسهايمان را قربانی کنيم

خرم آن روز که ما عاکـف میخانــه شویم              از کف عقـل برون جستـه و دیوانه شویم

بشـــکنیــم آینـه فلســفــه و عـرفــان را              از صنــمخـانـه ایـن قـافلـه بیگــانه شویم

فارغ از خانــقـه و مـدرســه و دیــر شـده              پشت پایی زده بر هستی و فرزانه شویم

هجرت از خویش نموده سوی دلدار رویم              واله شمع رخـش گشتـه و پروانـه شویم

از همــه قیـد بـریده ز همــه دانـه رهــــا              تا مـگــر بـستـه دام بــت یـکـدانــه شویم

مستی عقل ز سـر برده و آییم بخویــش              تا بهـوش از قــدح بـاده مســتـانــه شویم

243807.jpg

عيد قربان كه پس از وقوف در عرفات (مرحله شناخت) و مشعر (محل آگاهي و شعور) و منا (سرزمين آرزوها، رسيدن به عشق) فرا مى رسد، عيد رهايى از تعلقات است. رهايى از هر آنچه غيرخدايى است. در اين روز حج گزار، اسماعيل وجودش را، يعنى هر آنچه بدان دلبستگى دنيوى پيدا كرده قربانى مى كند تا سبكبال شود.

صدای پای عید می آید. عید قربان پاک ترین عیدها است عید سر سپردگی و بندگی است. عید بر آمدن انسانی نو از خاکسترهای خویشتن خویش است. عید قربان عید نزدیک شدن دلهایی است که به قرب الهی رسیده اند. عید قربان عید بر آمدن روزی نو و انسانی نو است.

عید قربان ، روزی است که زائران حج بیت ا... حاجی می شوند ، همان روزی که ابراهیمخلیل عزیزترین اش را به قربانگاه آورد تا تقدیم معبودش کند و در آن حال ندا آمد کهای ابراهیم تو در این امتحان سربلند و پیروز شدی. خداوند با این اقدام می خواهد دربرابر سایر مخلوقات میزان ایثار ،وفا،دوستی ،تقوا ،تعهد و طهارت انسان را به نمایشگذارد تا این حقیقت روشن شود که برای یک فرد مؤمن و متعهد ،گذشتن از آزمون وگرفتاری یک امر عادی است.

او کسی است که بر تمامی تمایلات و خواهشهای نفسانیمهار زده و توجه او همیشه رضای پروردگار است . تعلقات پوچ و زود گذر دنیا برای یکمومن متعهد که ایمانی قوی به مشیت الهی دارد ، بسیار بی ارزش بوده و حاضر است برایکسب رضای خداوند عزیزترین سرمایه زندگی را که همانا فرزند است در راه رضای خداقربانی کند.

 کسانی که در ظاهر به اسلام تظاهر کرده اما در زمان آزمون در برابر خواست های مادی آنقدر پافشاری می کنند ،اصل دین و تقوایشان در نزد مومنان واقعیمورد سوال قرار می گیرد. هویت یک مسلمان واقعی ، فقط طاعت در برابر مشیت الهی است.

در روز عیدقربان مسلمانان از فرصت بدست آمده کمال استفاده را می برند و به دعاو نیایش می پردازند و در راه خدا قربانی می دهند، این عید بزرگترین کنگره مسلماناناست که باید آن را در سعادت یکدیگر به جستجو نشست.

اکنون در منايي، ابراهيمي، و اسماعيلت را به قربانگاه آورده اي اسماعيل تو کيست؟ چيست؟ مقامت؟ آبرويت؟ موقعيتت، شغلت؟ پولت؟ خانه ات؟ املاكت؟ ... ؟

اين را تو خود مي داني، تو خود آن را، او را – هر چه هست و هر که هست – بايد به منا آوري و براي قرباني، انتخاب کني، من فقط مي توانم " نشانيها " يش را به تو بدهم:

آنچه تو را، در راه ايمان ضعيف مي کند، آنچه تو را در "رفتن"، به "ماندن" مي خواند، آنچه تو را، در راه "مسئوليت" به ترديد مي افکند، آنچه تو را به خود بسته است و نگه داشته است، آنچه دلبستگي اش نمي گذارد تا " پيام" را بشنوي، تا حقيقت را اعتراف کني، آنچه ترا به "فرار" مي خواند آنچه ترا به توجيه و تاويل هاي مصلحت جويانه مي کشاند، و عشق به او، کور و کرت مي کند. ابراهيمي و "ضعف اسماعيلي" ات، ترا بازيچه ابليس مي سازد. در قله بلند شرفي و سراپا فخر و فضيلت، در زندگي ات تنها يک چيز هست که براي بدست آوردنش، از بلندي فرود مي آيي، براي از دست ندادنش، همه دستاوردهاي ابراهيم وارت را از دست مي دهي، او اسماعيل توست، اسماعيل تو ممکن است يک شخص باشد، يا يک شيء، يا يک حالت، يک وضع، و حتي، يک " نقطه ضعف"!

/ 14 نظر / 23 بازدید
نمایش نظرات قبلی
آرمان

امان از وابستگی... و شايد هم دل بستگی که اين يکی از دومی خانه برانداز تر است! عيدتون مبارک

زهرا

سلام عيد شما هم مبارک. التماس دعا. متن خيلی زيبايی نوشتی کاش يک روز هم نصيب ما بشه

نازنين

یادمان باشد که امشب کودکان فقر بجای (هندوانه )اه و(هرمان ) اری بجای (اجیل) من وتو (اشک) میهمان شب یلدایشان است

دانشجوی منتقد

سلام راجع به یک مطلبی نیاز به همفکری شما دارم مدتی است در بلاگفا عدهای از وبلاگها بر ضد شیعه ، اسلام و حتی خدا و تمامی ادیان به راحتی اهانت می کنند در حالی که در ابتدای بخش ایجاد وبلاگ این مطلب درج شده است. 4.وبلاگهایی که اقدام به انشار تصاویر یا مطالب مستهجن کنند و یا به مقامات ایران ، ادیان و اقوام و نژادها توهین کنند مسدود خواهند شد. اما از آنجا که بلاگفا به این تعهد خویش عمل نمی کند باید راهی اندیشید به نظر شما چه کاری بهتر جواب می دهد یک مطلب عمومی و همگانی، هک کردن، اقدام رسمی و شکایت از بلاگفا یا .... منتظر پاسخ های خوب شما هستم

علي

با سلام ..اميدوارم حالتون خوب باشه ...ممنون از اينکه به وب بنده حقير سر زديد ... عيد هم بر شما مبارک باشه ..موفق باشيد

بی نشان

صفا و مروه دیده ام دور حرم دویده ام هیچ کجا برای من کرببلا نمی شود. کاروان حسین(ع) که هنوز از پس سالها در کربلاست،منتظر ما راستی اگر من و تو در کربلا بودیم؛ در کدامین سپاه جای می گرفتیم؟ سپاه حسین یا ارتش یزید؟

نسيم وصل

سلام ممنون که سرزديد اعياد خجسته مبارکباد خدا توفيق زیارت حرم امن الهی و حرم سبز نبوی و قبور مطهر ائمه بقیع نصيب همه شيعيان کند

خواهران قريب

سلام ولادت امام هادی (ع) مبارک با مطلبی با عنوان شيعه کيست ؟ به روزيم و منتظر حضورتون...

بارقه

سلام اینهفته نور بارونه. عیداتون مبارک. تا حالا فکر کردید اگر نور نبود چی می شد. اصلا نور بو و رنگ داره؟؟ من می گم داره

مسعود

سلام اگر امروز نمی اومدم بدون بازدیدکننده بودی چی کار می کنی