بخوان که عرشیان خواندنت را به انتظار نشسته اند

به مناسبت مبعث رسول اکرم صلی الله علیه و آله و سلم

فرشته ای از طرف خدا مامور شد آیاتی به عنوان طلیعه و آغاز کتاب هدایت و سعادت برای «امین قریش» بخواند تا او را به برگزیده شدن از طرف معبود، خبر دهد. عزیزترین فرد قریش که در غار حراء به راز و نیاز با مبدا هستی مشغول است ناگهان جبرئیل - این ملک مقرب خدا - در قاب چشمانش جا می گیرد، بی شک مجاورت با فرشته خاص خدا روحی عظیم و نیرومند می خواهد تا تحمل ملاقاتش را ممکن سازد. محمد امین اما که عبادتهای خاضعانه و خاشعانه اش موجب شده تا هم اکنون نیز پیروان و عاشقان حقیقت، غار حراء را مکانی مقدس و الهی بدانند و عاشقانه به یاد سجده های محمد، جبین بر خاکش نهند، از این روح دریایی در والا ترین حد ممکنش برخوردار است. عزیز ترین مخلوق خدا در غار حراء در اعماق تفکرش به حقایق هستی و بندگی خالصانه اش در برابر اصل و مبدا هستی به سر می برد که جبرئیل لوحی مقابلش قرار داد و به او گفت "بخوان" و تمام آفرینش به برگزیده خدا التماس می کنند که بخواند؛

محمد بخوان که عرشیان خواندنت را به انتظار نشسته اند!

محمد بخوان که تمام آنچه در هستی نشانه ای از وجود خداست تمام عمر چشم به راه رسیدن این لحظه بوده است!

محمد بخوان و با خواندنت نقطه عطفی برای تاریخ یکتا پرستی باش!

محمد بخوان تو باید بخوانی و ما با دل و جان گوش دهیم و محظوظ گردیم و اوج گیریم!

محمد بخوان که عالم آفریده شده تا از برکت کلام تو آرام گیرد، بخوان که اگر نخوانی خالقت هیچ بهانه ای برای خلق هستی ندارد!

بعد از آخرین تکرار جبرئیل، محمد ناگهان احساس کرد می تواند لوحی که در دست جبرئیل است را بخواند و شروع به خواندن آن حقایقی کرد که در واقع دیباچه کتاب سعادت بشر است:

«بخوان به نام پروردگارت که موجودات را آفرید، کسیکه آنانرا از خون بسته خلق کرد، بخوان و پروردگار تو گرامی ترین است، آنکه قلم را تعلیم داد و به آدمی آنچه نمی دانست آموخت.»

آیات فوق برنامه اجمالی رسول اکرم را روشن می کند و به صراحت اساس آیین او را قرائت و خواندن، علم و دانش و تفکر در وجود انسان و از آن به خداشناسی رسیدن معرفی می کند.

لزوم بعثت پیامبران و نقش آنان در اصلاح جامعه

خداوند وسیله ترقی و تکامل هر موجودی را در نهاد و سرشت آن موجود قرار داده و آنرا با وسایل گوناگونی برای پیمودن مسیر تکامل مجهز نموده است، این امر مختص به موجودی خاص نیست و در این مورد انسان و حیوان و گیاه مشترکند. به عنوان مثال در یک نهال کوچک، ریشه نهال حداکثر فعالیت خود را برای رساندن غذا به کار می گیرند، عروق گوناگون بطور عادلانه شیره غذا را به شاخ و برگها می رسانند و ... در سایر جانداران نیز برای رشد و تکامل مادی غرایز و قدرتهای مختلفی منظور شده است، اما سوالی که در اینجا مطرح است این است که آیا انسان که مجهز به قدرت تحلیل و تفکر است و از این جهت به سایر موجودات امتیاز دارد کمالش تنها رشد و تکامل مادی است؟ بوضوح پاسخ این سوال منفی است چرا که اگر انسان نیز مانند سایر موجودات فقط با رشد و تکامل مادی و کمال می رسید پس با وجود غریزه هایش دیگر نیازی به عقل - این امتیاز بزرگ نسبت به سایر موجودات - نداشت.

اگر بخواهم خیلی مختصر در این مورد صحبت کنم باید بگویم انسان برای رسیدن به کمال نیاز به رشد معنوی نیز دارد، به این معنی که درون خود را از آلودگیها و ناپاکیها پاک کند تا رنگ و بوی خدا را بگیرد زیرا نباید فراموش کنیم که خلقت انسان همراه با دمیدن روح خدا در جسم انسان صورت گرفته، پس لازمه رسیدن روح انسان به کمال این است که به اصل اولیه خود بازگردد بنابراین مادامی که این روح خدایی به امانت در بدن انسان است انسان موظف است اعمال و رفتارش را به گونه ای بسازد تا آماده پیوستن به خدا باشد و برای این امر با توجه به اینکه این روح بعد خداگونه وجود انسان است پس برای در امان بودنش از خطراتی که ممکن است در دنیا بواسطه اختیار انسان متوجه آن گردد باید مکتب و آیینی از طرف خدا برای انسان مشخص شود تا انسان با پیروی از آن مکتب و به کار بردن قوای عقلانی اش برای تحلیل شرایط و موقعیت زمانی و مکانی اش در جهت به کار بستن احکام خدا تضمینی برای حفظ بعد روحانی خود از آلودگیها داشته باشد. نا گفته نماند انسان به علت عدم شناخت روح مجرد شایستگی وضع این قوانین و ارائه مکتب را ندارد، در نتیجه لازم است تا با مبعوث شدن پیامبران راه و رسم رسیدن به کمال از طرف خدا به بشر تعلیم داده شود.

معمولا چنین تصور می شود که نقش پیامبران در اصلاح اجتماع مانند نقش معلمانی است که در دوره های مختلف دبستان، راهنمایی، دبیرستان و دانشگاه مطالب فراوانی را به افراد می آموزند به گونه ای که در روز نخست کوچکترین اثری از این تعالیم در دل او وجود نداشت. اما بر اساس آموزه های دینی این تصور اشتباه است زیرا خداوند به انسان فطرت الهی اعطا کرده است و آنچه پیامبران به ما می آموزند با فطرت الهی ما همخوانی و مطابقت دارد لذا پیامبران مانند باغبانانی هستند که نهال کوچکی را تربیت می کنند زیرا نهال کوچک از آغاز هسته بندی، همه گونه استعداد ترقی و رشد و نمو دارد و در اصل و فطرت خویش ظرفیت رشد و شکوفایی وجود دارد پس در واقع تربیت باغبان از نهال به منزله آموزش مطالب جدید نیست بلکه باغبان اولا شرایط تقویت ریشه را برای ظاهر شدن نیروهای نهفته و درونی نهال فراهم می کند ثانیا از انحرافات درونی نهال بر خلاف سعادت جلوگیری می کند به عنوان مثال آنرا هرس می کند و انحرافاتش را می چیند.

آفریدگار جهان بشر را آفرید و نیروهای گوناگون و غرایز فراوانی در نهاد او قرار داد، خمیره او را با نور توحید و خداشناسی، با حس حق خواهی و حقیقت جویی، حس عدالت و دادگری، حس انصاف و مروت، غریزه کار و کوشش و ... سرشت. این بذر ها در دل انسان خواه ناخواه شروع به رشد و نمو می کند ولی زندگی اجتماعی وی انحرافاتی را به دنبال می آورد؛ غریزه کار و کوشش به صورت حرص و طمع، حب سعادت و بقا در لفافه خودخواهی و جاه طلبی، نور توحید و بندگی در لباس بت پرستی جلوه می کند. در این شرایط، پیامبران خدا با نور وحی و برنامه صحیح شرایط رشد و نمو را در اختیار بشر می گذارند و انحرافات و تجاوز های غرایز را تعدیل می کنند.

امیرالمومنین علی «علیه السلام» در خطبه اول نهج البلاغه می فرمایند: خداوند پیامبرانی برگزید و از آنان برای رساندن وحی و تبلیغ رسالت عهد و پیمان گرفت تا آن پیمان فطری را از مردم مطالبه کنند و نعمت فراموش شده را یادآوری نمایند و بوسیله تبلیغ بر آنان اتمام حجت بنمایند و گوهر های عقولی که در خزائن فطرتشان پنهان مانده است استخراج کنند.

/ 26 نظر / 42 بازدید
نمایش نظرات قبلی
بچه هياتي

اين ولايتي که شما مي گوييد در کجاي دين آمده است ؟ آيا مي توانيد دليلي قرآني براي اثبات ولايت فقيه بياوريد؟

sayna jojo

سلام وبلاگتو کامل نخوندم ولی بر میگردم میخونم تو هم تونستی یه سر بمن بزن خوشحال میشم دوست عزیز

مهرداد

سلام موفق باشید با تبادل لینک موافق بودی لینکم کن و خبرم کن ممنون هم اسم یا علی

kasb daramad az tarigh sms

سلام دوست عزيز وبلاگ زيبايي داري اميدوارم هميشه همينطور پر محتوا باشه يه پيشنهاد خوب واستون دارم ميخواي از طريق خوندن پيامك تبليغاتي درآمد كسب كني پس به ما يه سري بزن منتظرتيم http://ads.inpersia.com/users/ref/28819

فاتح ولايت

ضمن سلام: ما شاهد هستيم كه در وبلاگ زير به قداست آقا امام زمان همان آقايي كه همه را سر كار گذاشته است و نمي‌آيد و نخواهد آمد و خامنه اي و خميني بشدت توهين كرده اند. من جيگرم سوخت. بياييد ببينيد با خامنه اي و خميني ماشين آدمكشي و ديكتاتوري فاشيستي چكار كرده اند اين عزيزان هموطن. من بسيار غمگين شده ام. خميني جون من كجايي ببيني با بيت رسول چكار كرده اند.بيت رسول اكرم را سرويس كرده اند. اي الله! اين انسان عزيز، چرا حزب اللهي قاتل و ستمكار و دزد و خائن را داغدار مي‌كند؟ اي الله! قداست پوشالي آقاي خامنه اي و خميني را شكستند. اي الله! ملكه اليزابت را در اين وبلاگ سرويس كرده اند. اي الله! HTTP://BESTPICTURES.PERSIANBLOG.IR شما هم كار كنيد. همت كنيد . به ديگران بگوييد[گل]

بازاریاب

دوست عزیز سلام اگر تمایل دارید مدیریت قوی تری بر وبلاگ خود داشته باشید،امکانات بیشتری به مخاطبین خود ارائه نمایید و یا یک گام بزرگ برای ورود به دنیای وب مستران بردارید ما توصیه می کنیم همین امروز از امکانات رایگان ارائه شده توسط تیم اندیشه ی برتر نهایت بهره را ببرید و با تبدیل وبلاگ خود به وب سایت خواسته های خود را محقق کنید. هم اکنون اقدام کنید و از امکانات دامین و هاست رایگان برخوردار شوید http://designer.moshakhasat.com همچنین در صورتی که تمایل دارید از طریق وبلاگ خود کسب درآمد کنید آدرس زیر را نیز حتما ملاحظه بفرمایید http://www.moshakhasat.com/index.php?route=information/information&information_id=9 با تشکر 1345422481.57

موفقیت در کمین شماست

امروز گامی برای موفقیت برداشته اید؟ مجموعه ی آموزشی سریع خوانی همراه با نرم افزار ارائه شده توسط استاد بزرگ کتاب خوانی جهان مجموعه ی 7 راز بزرگ انگیزه مجموعه ی آموزشی استفاده از قدرت حافظه مجموعه ی آموزشی استفاده بهینه از شرایط بد و بدشانسی ها مجموعه ی آموزشی تفکر تحول برانگیز مجموعه ی آموزشی تمرکز جادویی مجموعه ی آموزشی راه های اجرایی کسب ثروت مجموعه ی آموزشی مثبت اندیشی و اعتماد به نفس مجموعه ی آموزشی پیروزی در تعاملات روزانه بسته ی آموزشی نکات طلایی برای موفقیت دانشجویان بسته ی آموزشی نکات طلایی در صحبت کردن با کودکان زود دیر می شود 231004539

فرید

با عرض سلام و خسته نباشید از ظاهر وبلاگتان این طور به نظر می رسد که برای آن زحمت کشیده اید ما هم می خواهیم شما را در این زمینه یاری برسانیم شما یقینا محدودیت هایی که یک وبلاگ دارد را به خوبی می دانید با این حال بد نیست مجددا آنها را با هم مرور کنیم: وجود یک تبلیغ ناخواسته و نامربوط با محتوای وبلاگ محدودیت در قالب های وبلاگ نداشتن فضای مناسب برای قرار دادن فیلم و عکس و فایل و ... سخت بودن افزودن یک امکان ساده، مانند نظرسنجی،آمارگیر جدید و ... عدم پشتیبانی از امکانات پیشرفته تر با این حال راهی ساده برای حل تمامی این مشکلات وجود دارد تبدیل وبلاگ به سایت به آدرس سایت مراجعه کنید و مراحل را دنبال نمایید و ظرف 24 ساعت از تمامی این مشکلات برای همیشه خلاصی پیدا کنید موفق باشید 1669004211

منشور عشق

ناخواسته به روی سیاهم نگاه کن! یک بار هم به خاطر من اشتباه کن! جانا! مگر شکستن دلها گناه نیست قربان دل شکستن تو - پس - گناه کن! با یک نگاه می کشی و زنده میکنی مابین مرگ و زندگی ام ، یک نگاه کن! حتی دروغکی شده از عاشقی بگو امشب مرا برای همیشه سیاه کن! کشتی مرا، ولی مرو از پیش کشته ات تابوت بی قرار مرا سر به راه کن!