ای آخرين بهار (۲)

بر لب كـــوثرم اي دوســت ولي تشنه لبـم     در كنار مني از هجر تو در تاب و تبــم

روز من با تو به شب آمد و شب با تو به روز      در فراق رخ ماهت گذرد روز و شبــم

دفعه قبل سوالي مطرح شد در رابطه با هدف از ظهور منجي؛

چهار نكته زير را در نظربگيريد :

1)        فطرت بشر ، كمال خواه است.

2)       كمال ، خروج از محدوديت هاست ؛ محدوديت در علم و تشخيص (جهل) ، محدوديت در اراده (عجز) و محدوديت در بقاء (مرگ و فنا)

3)     خروج از محدوديت = اتصال به نامحدود و بينهايت.

4)     وجود نا محدود و بينهايت = خدا.

نتيجه :

امنيت و عدالت ، زمينه ساز تلاش بشر براي حركت به سوي خداست. منجي موعود ، عدالت را مي خواهد نه فقط براي عدالت بلكه براي هدفي برتر ، او هدفش حركت دادن تمام بشريت به سوي خداست ؛ برقراري تمدني «خدامحور» ؛ تمدني كه فعاليت سيستم ها و شبكه هاي آن احساس عظمت ، قدرت ، علم و وجود لايتناهي خداوند را روز به روز در قلب و روح و فكر انسان ها بيشتر و بيشتر مي كند.

از زبان او بشنويم :

وعد الله الذين امنوا منكم و عملوا الصالحات ليستخلفنهم في الارض كما استخلف الذين من قبلهم و ليمكنن لهم دينهم الذي ارتضي لهم و ليبدلنهم من بعد خوفهم امنا يعبدونني لا يشركون بي شيئا

(( خداوند به كساني از شما كه خدا را باور كردند و رفتار منطبق با خواست خدا داشتند ، وعده قطعي داده است كه بدون هيچ ترديدي مديريت جهان را بدست آنها خواهد رساند.(همانطور كه ديگراني كه قبل از آنها جهان را مديريت مي كردند دست تدبير الهي آنها را به اين موقعيت رسانده بود.) و دين آنها را كه مورد پسند و رضايت خداوند است قطعا در سراسر زمين گسترده خواهد كرد مطمئنا ترس را از وجودشان خواهد برد و به امنيت تبديل خواهد نمود ، وضعيت نهايي آنها اينگونه خواهد بود كه با تمام وجود و بدون هيچ انحراف و تمايلي به ديگري ، من را مي پرستند. ))

علامه طباطبايي «رحمه الله عليه» در تفسير اين آيه چنين نوشته اند:

مقصود از آيه اين است كه خداوند جامعه بشري را در نهايت ، به جامعه اي تبديل خواهد كرد كه خداپرستي خالص عمومي شود. و اين چنين جامعه اي در زمان ظهور مهدي موعود «عجل الله تعالي فرجه الشريف» محقق خواهد شد.

به نظر شما براي سوق دادن زندگي ها به سمت و سوي «جامعه مهدوي» از كجا بايد شروع كرد؟

 

/ 8 نظر / 18 بازدید
حسين

اللهم عجل لوليک الفرج

آرمان

عيد ولايت حضرت فاطمه معصومه بر شما مبارک

رخ اندیشه

با سلام و تبریک از مطلب خوبتان استفاده کردم رخ اندیشه مباحثی را در مورد زندگی انسان آغاز کرده است .مفتخر می فرمایید اگر نقد کنید . سپاسگزار خواهم بود نظرتان را در مورد تبادل لینک بدانم . مستدام باشید

سهیلا

سلام خوبيد مطلبی که خواسته بوديد رو در وبلاگم گذاشتم. يه سر بزن.

یک بسیجی

سلام ممنون رزدی مطلب زيبايی بود لينک شديد التماس دعا

زهرا

از ديدن وبلاگ شما خيلی خوشحال شدم. مطلب زيبايی هم زده بوديد. راستش مدتی بود دنبال سايت آيت الله العظمی بهجت می گشتم. نتونستم پيدا کنم. می تونيد اگه دفتر ايشون سايتی دارن به من معرفی کنيد. از اينکه با شما تبادل لينک داشته باشم خوشحال می شم. نظرتون چيه؟

مفتون حسین

سلام ممنون از اینکه سر زدید منو از نظرات خودتون بی بهره نذارید یاعلی