انتخابات مجلس هشتم ، رفراندوم خاتمی

24 اسفند 86 بار دیگر ، مانند دفعات قبل در سراسر ایران حماسه ای پر شور رخ داد و مردم با رفتن به پای صندوقهای رای ، نمایشی دیگر از مردمسالاری دینی را به رخ جهانیان کشیدند. انتخابات مجلس هشتم عرصه رقابتی سخت برای گروهها و احزاب مختلف بود تا باز هم کاندیداها میزان اعتماد مردم نسبت به خویش را بسنجند. گرچه در بسیاری از شعبه ها ، انتخابات به دور دوم نیز کشیده اما قطعا تاکنون این انتخابات برنده هایی نیز داشته است ، اما آنچه امروز بیش از هر چیز دیگر مطرح است و نقل محافل سیاسی شده ، شکست خاتمی است.

khatami-yaran.jpg

خاتمی پرچمدار ائتلاف اصلاح طلبان بود و تبلیغات اصلاح طلبان با عنوان «یاران خاتمی» توزیع می شد اما آنچه مشخص است این است که هیچ یک از یاران خاتمی نتوانستند از مردم ایران مجوز ورود به مجلس شورای اسلامی را بگیرند.این شکست سبب شد عنوان «یاران خاتمی» از تبلیغات اصلاح طلبان حذف شود ، گرچه مرعشی اظهار کرده حذف این عنوان فقط یک تغییر استراتژی است اما چرا دلیل این تغییر استراتژی را بیان نمی کند؟ آیا این تغییر دلیلی جز بی تاثیر بودن عنوان «یاران خاتمی» در تبلیغات اصلاح طلبان دارد؟ آیا این گفته مرعشی بیشتر شبیه یک اعتراف مغرورانه به اشتباه ائتلاف نیست؟

آری، اصلاح طلبان و غیر اصلاح طلبان، همه به شکست خاتمی در انتخابات مجلس هشتم معترفند، اما خاتمی یک بار دیگر نیز شکست را در سمت سرلیست بودن تجربه کرده بود و این اتفاق خیلی هم عجیب و غیر قابل پیش بینی نبود. قطعا کسی از یادش نرفته که در انتخابات شورای شهر تهران نیز اصلاح طلبان با عنوان «یاران خاتمی» به میدان آمدند، اما آن زمان نیز خاتمی نتوانست به داد یارانش برسد و در هیاهوی انتخابات به ناچار یاران خویش را تنها گذاشت، نه بهتر است بگویم مردم ایران خاتمی و یارانش را در انبوه آرای خویش فراموش کردند.

علاوه بر همه اینها سید محمد خاتمی حمایت از معین و هاشمی رفسنجانی در انتخابات ریاست جمهوری را نیز در پرونده خویش می بیند، پس آنچه در این میان عجیب به نظر می رسد نه شکست خاتمی است بلکه درس نگرفتن اصلاح طلبان از شکستهای پیشین اوست.

6 اردیبهشت مرحله دوم انتخابات مجلس هشتم شورای اسلامی برگزار می شود و به امید خدا باز هم مردم ایران رضایت خویش را از حاکمیت نظام مقدس جمهوری اسلامی ، به دوستان و دشمنان اعلام می دارند و دوباره به همه دشمنان متذکر می شوند که برای اداره سرنوشت خویش نیازی به قیم ندارند.

مردم ایران اینبار هم هوشیارانه به پای صندوقهای رای رفته و نمایندگانی را راهی مجلس می کنند که درد مردم را به منافع خویش ترجیح دهند و در کنار تخصص ، تعهد به مبانی ارزشمند اسلام را نیز در سوابق خویش به مردم نشان داده باشند.

/ 8 نظر / 19 بازدید
رضا

مردم ایران همان زمان که با رای بالای خویش محمود احمدی نژاد را به ریاست دولت برگزیدند نفرت خویش را از خاتمی و یارانش اعلام کردند.

حسین

سلام دوست عزیز. به یاری خدا تونستم یه آپ جدید و آخرین آپ توی بهار 87 رو بذارم در معرض دید علاقمندان. چون من درگیر کنکورم این آخرین آپ بهار87 هست. خیلی خیلی خوشحال میشم نظرتون رو بدونم. با تشکر ازتون فعلا" بای راستی منم طرفدار خاتمی هستما

کیان

عزیزم می بینم که به عشق اولت داری پشت می‌کنی!!![نیشخند] حالا چرا اینقدر تند؟! همه پل‌های پشت سرتو خراب نکن شاید دوباره یادت بیفته که دوستش داری هااااااااااااااااااااااااااااا[زبان]

حميد داودآبادي

چقدر دلم گناه می خواد!! چقدر خسته ام می خوام به خدا پناه ببرم بلد نیستم! به گناه، راحت تر می شه از دست خدا پناه برد! هوس کردم برم. ولی گیج موندم کجا؟ دست و دلم به هیچ کاری نمی ره. قاطی کردم. از خودم بدم میاد. حالا شما فکر کنید دارم ادا درمیارم. دارم شکسته نفسی می کنم. خنده داره نه؟ از مرگ خیلی خوشم میاد. ولی ازش خیلی می ترسم. از گناه هم خیلی خوشم میاد. ولی ازش اصلا نمی ترسم بقیه اش رو اینجا بخونین www.davodabadi.persianblog.ir

کسری

عزیزم خاتمی هم یه آخونده مثل باقیشون یکم تمیزتر نمیدونم به چی افتخار میکنی به احمدی نژاد؟ شرمت باشه که چشم نداری خدمات خاتمیو ببینی

محمد

سلام دوست عزیز کدام خدمت گذار احمدی نژاد؟ اون که در بهترین شرایط رییس جمهور شد و بدترین شرایط را برای مردمش به ارمغان آورد؟! خاتمی هنوز هم رییس جمهور من است چون بعد از 3 سال هنوز هیچ کس نتوانسته او را به فساد مالی یا دوستی یا اسراییل و مردم اسراییل (برگرفته از سخنان پدر عروس مشایی)متهم کنه جز برادر شریعت مداری که زیاد حرف می زنه! خاتمی در طول 8 سال با وجود 2 سال خشک سالی و نفت بشکه ای 9 دلار توانست کشور رو اداره کنه ولی شما چی؟ هنوز نمی تونید حقوق چند تا معلم رو سر وقت بپردازید! و... و ما حداقل 8 سال به عقب برگشتیم با وجود نفت بشکه ای 170 دلار! دوست عزیز آقا رضا برو ببین مردم چقد رای به احمدی نژاد داده اند و بعدش هم برو ببین که چند نفر از رای خود راضی هستند(مردم نه چند افراطی!) احمدی نژاد کمترین رای رو بعد از انقلاب داشته!

محمد

راستی ملاک تهرانه؟ برای رای گرفتن؟ استان ما که از سه نفر دو تا از یاران خاتمی رای آوردند! در ضمن سخن امام هم شنیده اید؟ که محمد خاتمی رو فرزند متعهد خود خواندند؟ و در آخر شما با کسانی مثل مصباح که وقتی محتشمی به قول شما بهش توهین می کنه (که توهین نیست و واقعیت هست) هیچ چیزی برای جواب ندارند و فقط دادو بیداد می کنند خوش باشید!